Česká Lípa (německy Böhmisch Leipa)

je město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Leží 80 km severně od Prahy na řece Ploučnici s historickým centrem na jejím pravém břehu. Česká Lípa zahrnuje 14 místních částí, které celkem mají přibližně 40 tisíc[ obyvatel. Město bylo vystavěno u vodního hradu Lipý při brodu přes řeku Ploučnici, kde existovala od 10. století malá rybářská osada.

O založení města se kdysi zasloužili Ronovci, zejména Jindřich z Lipé v letech 1305–1319, o jeho rozvoj pak Berkové z Dubé. O sto let později bylo opanováno husitským vojskem Jana Roháče z Dubé a postiženo ničivými požáry.

O jeho další rozkvět se zasloužil založením kláštera a školy Albrecht z Valdštejna, později Kounicové. Po vzniku Československa se město stalo centrem národnostních nepokojů, místem srazu 25 000 stoupenců Henleinovy Sudetoněmecké strany v roce 1934. Novodobý vzhled a vývoj ovlivnila průmyslová výroba a blízkost těžby uranu, v 70. a 80. letech 20. století ve městě vznikla řada velkých panelových sídlišť.

Centrum města bylo zachováno a vyhlášeno městskou památkovou zónou. ostatní se současné České Lípy včetně sportovních, kulturních a společenských akcích naleznete zde: https://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/